Blog

Czy energia elektryczna będzie droższa?

Czy energia elektryczna będzie droższa?

Większość z nas marzyła o tym, by rok 2020 przeszedł do historii. Jednak w 2021 czekała nas niemiła niespodzianka. Od stycznia, na naszych rachunkach pojawiło się kilka dodatkowych opłat. Wprowadzone zostało również kilka kolejnych podwyżek. Dodatkowo, państwo wycofało się z obiecywanych rekompensat za  wzrost energii. O ile drożeje cena prądu w 2021 roku i czy mozna jakoś uchronić się przed podwyżkami?

Ceny prądu w 2020 roku

Zgodnie z szacunkami HRE Investments, przeciętny wzrost wartości rachunków za energię elektryczną w gospodarstwie domowym wyniósł aż 12 procent. Było to skutkiem braku stabilności na rynku i stale zmieniających się cen.

Ceny prądu w 2021 roku

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe ceny prądu na rok 2021 - wynoszą o 3,5 – 3,6 procent więcej niż w roku 2020 – w praktyce oznacza to podwyżkę o 1,5 zł miesięcznie i około 18 zł rocznie dla gospodarstwa o przeciętnym zużyciu energii. Dodatkowo jednak, na rachunku za prąd pojawia się tzw. opłata mocowa, której zadaniem jest finansowanie utrzymywania rezerw energii przez elektrownie węglowe. I tak: 
  • gospodarstwa zużywające rocznie mniej niż 0,5 MWh zapłacą 1,87 zł miesięcznie, 
  • gospodarstwa zużywające roznie od 0,5 do 1,2 MWh zapłacą 4,48 zł miesięcznie,
  • gospodarstwa zużywające rocznie 1,2-2,8 MWh zapłacą miesięcznie 7,47 zł;
  • gospodarstwa zużywające rocznie więcej niż 2,8 MWh zapłacą 10,46 zł miesięcznie.
Ponadto, do rachunku zostaje doliczona stawka OZE (Odnawialne Źródła Energii), która wyniesie 2,20 zł/MWh.

Przejdź „na swoje”!

Sposobem na niezależność elektryczną jest montaż instalacji fotowoltaicznej na swoim domu. Korzystając z niej, możesz  całkowicie, lub przynajmniej w znaczącym stopniu ograniczyć ilość pobieranego prądu. Jeśli będziesz samowystarczalny, ominą Cię dodatkowe wprowadzone przez rząd opłaty.