Fotowoltaika – jakiego instalatora wybrać?
22.03.2022 Sky SystemZakup instalacji PV nigdy nie jest prosty, bowiem na rynku istnieje bardzo wielu instalatorów i nierzadko są to firmy, które powstały na fali fotowoltaicznego bumu. Dlatego mamy dla Ciebie kilka cennych porad. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając instalatora paneli fotowoltaicznych? Zapraszamy do krótkiej lektury.
Dynamiczny rozwój branży fotowoltaicznej i wzrost zapotrzebowania na usługi z tego sektora sprawił, że nowi instalatorzy pojawiają się jak grzyby po deszczu. Z jednej strony, to dobrze, ponieważ klienci mają o wiele większy wybór. Z drugiej, wśród nowych podmiotów świadczących tego typu usługi nie brakuje firm, które są nierzetelnie i nieuczciwe. Brak wiedzy i kwalifikacji może odbić się czkawką. Jak zatem wybrać właściwą firmę? Z kim nawiązać współpracę i na co zwrócić uwagę?
Proces wyboru rzetelnego instalatora bywa żmudny i skomplikowany. Dlatego przygotowaliśmy dla
Ciebie listę cennych wskazówek, które warto wziąć sobie do serca podczas podejmowania tej istotnej
decyzji.
Fotowoltaika a wybór instalatora. Co warto wiedzieć?
Najlepszy sprzęt i specjaliści
Dobry instalator to taki, który stosuje sprzęt od sprawdzonych partnerów: moduły z rankingu Tier1 (10 najlepszych rozwiązań fotowoltaicznych). Dobrze, jeśli wszyscy producenci podzespołów mają swoje oddziały w Polsce – na wypadek ewentualnych reklamacji.
Najlepiej, jeśli specjalista jest elektrykiem z zawodu – wbrew pozorom umiejętności odgrywają niebagatelne znaczenie podczas instalacji – taki technik nie wpina się z instalacją „byle gdzie”, tylko skrupulatnie przygotowuje miejsce wpięcia – np. wymieniając rozdzielnię, która w starych budynkach bywa wadliwa lub po prostu przestarzała itd.
Certyfikowane konstrukcje
Przypilnuj, by instalator zastosował zabezpieczenia i materiały (systemy montażowe, okablowanie, bezpieczniki, przewody, złączki mc4, zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, jak również zabezpieczenia ppoż). Instalowanie rozwiązań fotowoltaicznych na certyfikowanych konstrukcjach jest istotne, ponieważ znacząco ułatwia serwisowanie. Dobry instalator powinien to wiedzieć…
Dobór optymalnego rozwiązania
Ponadto w przypadku skomplikowanych realizacji – np. problematycznych dachów – rzetelny specjalista bez trudu wskaże optymalne rozwiązanie. Nie zapomnij, że instalacja nie tylko w takich przypadkach, zawsze powinna być uziemiona!
Polisa OC i gwarancja
Decydując się na współpracę z firmą fotowoltaiczną, warto sięgnąć po produkty ze średniej lub wyższej półki cenowej, co zagwarantuje optymalną jakość. Pamiętaj, że umowa powinna uwzględniać przede wszystkim Twoje interesy, zatem zwróć uwagę czy firma ma wykupioną polisę OC, a jeśli tak, to na jaką kwotę. Ponadto upewnij się, czy gwarantuje ubezpieczenie nieruchomości w pierwszym roku od oddania instalacji do użytku. Dowiedz się więcej na temat gwarancji, serwisowania oraz kosztów, jakie dodatkowo możesz ponieść z tego tytułu.
Sprawdź doświadczenie
Dowiedz się, jak długo dana firma prowadzi swoją działalność oraz ile realizacji ma na swoim koncie. To proste – wybieraj instalatorów o dużym doświadczeniu i ugruntowanej pozycji na rynku. Duża liczba zrealizowanych zleceń, daje podstawy do tego, by poważnie traktować takiego przedsiębiorcę i wziąć go pod uwagę w procesie decyzyjnym.
Dowiedz się, z jakich rozwiązań korzysta instalator
Zasada ograniczonego zaufania wobec instalatora jest jak najbardziej wskazana. Dlatego wypytaj dokładnie o instalację. Dowiedz się, jakie rozwiązania zostaną zastosowane podczas realizacji. Istnieje naprawdę bardzo wielu producentów ogniw fotowoltaicznych – każdy z modułów ma swoje zalety i wady. Koniecznie przed instalacją sprawdź w Sieci recenzje i dowiedz się więcej o rozwiązaniu, które zostanie zastosowane. Dmuchaj na zimne, a unikniesz rozczarowań.
Poszukaj opinii o instalatorze
Internet to źródło nieograniczonej wiedzy na każdy temat, w tym również – instalatorów. Szybko i bezproblemowo znajdziesz opinie na temat danego podmiotu gospodarczego. W pierwszej kolejności sprawdź recenzje w Google Maps, unikaj firm, które z jakiegoś powodu nie mają mapki w wyszukiwarce. Następnie, rzuć okiem na opinie w Social Mediach. Skup się na tych, które w sposób wyważony punktują zalety i wady – nigdy nie masz pewności, że dany instalator sam nie wystawia sobie sztucznych ocen lub nie robi tego za niego agencja marketingowa. Szukaj firm, które mają dużo opinii i systematycznie prowadzą swoje media społecznościowe. Skreśl z listy instalatorów, którzy nie budzą Twojego zaufania.
Poproś o referencje jego klientów
Masz wątpliwości, co do firmy, z którą chcesz podjąć współpracę? Poproś instalatora o referencje klientów, dla których w przeszłości świadczył usługi. Jeśli ten będzie niechętny, oznacza, że w przeszłości nie wszystko szło zgodnie z planem bądź ma coś do ukrycia. Ponadto zawsze możesz wypytać instalatora, jakim firmom instalował panele i spróbować się skontaktować z nimi na własną rękę. Dowiedz się, czy faktycznie były zadowolone z realizacji, i czy rozwiązanie dobrze sprawuje się po dłuższym czasie użytkowania. To cenna wiedza, która zapewni Ci spokój i da przekonanie, co do firmy, z którą podejmujesz współpracę.
Prześwietl firmę, z którą podejmujesz współpracę
Dowiedz się więcej o firmie, z która podejmujesz współpracę. Poznaj liczbę pracowników oraz oddziałów. Dowiedz się więcej o jej historii. Pamiętaj, że podczas samej realizacji powinno być przynajmniej 3-4 specjalistów, którzy dojadą na miejsce służbowym pojazdem. Technicy budzący zaufanie, to osoby noszące służbowe uniformy. Profesjonalistów poznasz po wysokiej kulturze osobistej, jak również fakcie, że przestrzegają wszystkich zasad BHP.
Czas i doradztwo
Solidne wykonanie instalacji nie powinno trwać dłużej niż 1-2 dni w zależności od jej rozmiaru. Dłuższy czas realizacji może świadczyć o niekompetencji instalatora. Poza tym nie zapomnij poprosić o pełną dyspozycyjność – z pewnością nie zabraknie sytuacji, kiedy z Twojej strony pojawią się pytania – dobry instalator udzieli Ci niezbędnych informacji na każdym etapie realizacji.
Wbrew pozorom na rynku nie brakuje nierzetelnych handlowców i instalatorów, którzy obiecują gruszki na wierzbie. Dlatego pamiętaj, by w przypadku wydatków związanych z użytkowaniem fotowoltaiki, posługiwać się kilowatogodzinami. Trzymaj rękę na pulsie. Mamy nadzieję, że skorzystacie z naszych prostych wskazówek i unikniecie problemów. Korzystając z usług Eko-Mist masz pewność, że instalacja paneli fotowoltaicznych przebiegnie szybko i bezproblemowo.