Fotowoltaika – na jakich instalatorów warto uważać?
03.08.2022 Sky SystemZakup dobrych paneli fotowoltaicznych to nie lada wyzwanie, zwłaszcza w czasie, kiedy stale rośnie liczba klientów zainteresowanych tym rozwiązaniem. Dziś łatwiej niż kiedykolwiek wpaść w sidła nieuczciwych firm, zostając na lata z instalacją kiepskiej jakości. Zatem, na jakich instalatorów fotowoltaiki warto uważać? Podpowiadamy.
W dobie boomu na rozwiązania fotowoltaiczne, sporządziliśmy listę, która uchroni was przed błędami już na etapie wyboru instalatora. Zapraszamy do lektury.
Fotowoltaika – oto instalator, który spełni Twoje oczekiwania
Postaw na najlepszy sprzęt
Sprawdzeni instalatorzy używają rozwiązań od zaufanych partnerów: moduły z rankingu Tier1 to rozwiązania, które nie zawiodą Twoich oczekiwań. Na wypadek ewentualnych reklamacji, ważne, aby dany producent posiadał swoją placówkę w Polsce.
Dowiedz się, kim jest z zawodu specjalista, który będzie montował instalację. Jeśli jest elektrykiem – ograniczasz ryzyko i masz pewność, że fachowiec wepnie się z instalacją tam gdzie trzeba, a przy okazji skrupulatnie przygotuje miejsce wpięcia – np. wymieniając rozdzielnię. Dowiedz się, jakie rozwiązania zostaną zastosowane podczas realizacji!
Okablowanie najwyższej jakości
Przypilnuj, by instalator zastosował tylko i wyłącznie certyfikowane elementy. Wpłynie to zarówno na żywotność Twojej instalacji, jak i bezpieczeństwo. Zwróć uwagę na systemy montażowe, okablowanie, bezpieczniki, przewody, złączki mc4, zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, jak również zabezpieczenia ppoż).
Specjalista zawsze powinien wiedzieć
Nie ma skomplikowanych realizacji, są tylko niekompetentni fachowcy! W przypadku, kiedy nagle coś się wysypie bądź instalator załamie ręce, twierdząc, że czegoś nie da się zrobić ze względu na konstrukcję Twojego dachu, zawsze powinien wyjść z problemów ogromną ręką, np. proponując konkretne i optymalne rozwiązanie. Sygnałem ostrzegawczym będzie jego niezdecydowanie i kontakt z osobami, które nie biorą udziału przy instalacji.
Przezorny zawsze ubezpieczony!
Sięgaj zawsze po produkty ze średniej lub wyższej półki cenowej. Na instalacji nie warto oszczędzać! Pamiętaj, że umowa powinna być sporządzona w taki sposób, by uwzględniała Twoje interesy – sprawdź, czy firma, z którą podejmujesz współpracę ma wykupioną polisę OC, a jeśli tak, to na jaką kwotę. Ponadto instalator powinien zagwarantować ubezpieczenie nieruchomości w pierwszym roku od oddania instalacji do użytku.
Doświadczenie, wiedza i umiejętności
Zainteresuj się, jak długo firma prowadzi działalność. Sprawdź dotychczasowe realizację oraz wiedzę. Weź pod uwagę instalatorów o dużym doświadczeniu i ugruntowanej pozycji na rynku. Duża liczba zrealizowanych zleceń, z pewnością będzie świadczyć na jego korzyść.
Sprawdź opinie
Sprawdź recenzje w Google Maps, przeszukaj internet w poszukiwaniu chociażby jednego negatywnego komentarza – więcej o firmie zawsze powie Ci negatywna opinia, zawsze możesz skonfrontować przedstawiciela firmy i dopytać, co poszło nie tak. Następnie, rzuć okiem na Social Media. Skup się na tych, które w sposób wyważony punktują zalety i wady – nigdy nie masz pewności, czy dany instalator sam nie wystawia sobie ocen. Postaw na zaufanego instalatora, który cieszy się dobrą renomą.
Referencje klientów
Warto poprosić instalatora o referencje klientów, dla których w przeszłości świadczył usługi. Jeden telefon i krótka rozmowa z osobami, które zaufały danemu instalatorowi, może okazać się na wagę złota i ostatecznie zakończyć proces decyzyjny.
Diabeł tkwi w szczególe – powiedz: „sprawdzam”
Dowiedz się więcej o instalatorze. Prześwietl jego dotychczasową działalność. Poznaj historię i liczbę pracowników oraz oddziałów. Technicy budzący zaufanie, to osoby, które poruszają się oznakowanym samochodem firmowym i noszące służbowe uniformy. Profesjonalistów poznasz po wysokiej kulturze osobistej oraz faktu, że przestrzegają zasad BHP.
Czas realizacji
Cały proces instalacji nie powinien trwać dłużej niż 1-2 dni w zależności od jej rozmiaru. Jeśli instalator potrzebuje więcej czasu, może to oznaczać, że nie jest kompetentny. Pamiętaj, że jako klient masz prawo zapytać o wszystko, a fachowiec powinien udzielić Ci kompleksowej odpowiedzi.
Nie daj się nabrać. Wybieraj tylko zaufanych instalatorów!
Mamy nadzieję, że nasze proste wskazówki ułatwią Wam wybór i sprawią, że proces instalacji przebiegnie bez przeszkód. A jeśli zastanawiacie się, komu warto zaufać – albo od kogo zacząć weryfikację – polecamy się. W MIST dbamy o każdy detal, dlatego wielu klientów uważa, że nasze instalacje nie mają sobie równych! Zapraszamy do współpracy.