Jak ogrzać dom? Fotowoltaika w akcji
07.07.2022 Sky SystemEnergia elektryczna drożeje w zastraszającym tempie. Podwyżki skłaniają nas do inwestowania w fototoltaikę. Instalacje PV znajdują zastosowanie w wielu różnych obszarach – jednym z nich jest ogrzewanie domu. Jakie możliwości daje fotowoltaika w tym zakresie?
Fotowoltaika – źródło ciepła, na jakie zasługujesz
Za rozwiązaniami PV przemawia przede wszystkim aspekt finansowy. Ogrzewanie domu tradycyjnymi metodami stanowi ok. 40 proc. wydatków, jakie trzeba ponieść na jego utrzymanie. Nic dziwnego, że ogrzewanie elektryczne z prądem z instalacji PV maksymalizuje oszczędności.
Ogrzewanie prądem warto przemyśleć już podczas budowy domu. Korzyści są niezwykle wymierne – np. możesz zrezygnować z posiadania dużej kotłowni i budowy komina. Same plusy! Oszczędności przeznacz na materiały, które zapewnią wysoki poziom izolacyjności. Warto podkreślić, że standard energetyczny 2021 to współczynnik przenikania ciepła na poziomie maksimum 70 kWh/mkw.
Ponadto zyskuje nasza planeta. Ogrzewanie elektryczne jest bezemisyjne, co oznacza, że wydziela się mniej CO2 do atmosfery. A to jeszcze nie wszystko, wyobraź sobie, że w łatwo możesz dopasować sposób ogrzewania do potrzeb domowników. Zrezygnuj z klasycznych, zwykłych kaloryferów, postaw na ogrzewanie podłogowe!
W końcu inwestor podejmujący decyzję o przejściu na bezemisyjne źródło ogrzewania może liczyć na dotacje i ulgi, takie jak np.: odliczenie od podatku w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Jest też cieszący się dużą popularnością program Czyste Powietrze.
Fotowoltaika a ogrzewanie domu – szereg możliwości
Nie ma obecnie możliwości, aby całkowicie ogrzewać dom tylko i wyłącznie za pośrednictwem instalacji. Istnieje natomiast kilka efektywnych rozwiązań, które pozwalają wykorzystać prąd uzyskany z instalacji fotowoltaicznej.
W tym wypadku najlepiej sprawdzi się model hybrydowy, a więc połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła. Pozwoli to wykorzystać energię ze słońca do ogrzewania domu oraz podgrzewania wody użytkowej. Gospodarstwo domowe często konsumuje tylko część wyprodukowanej energii, połączenie instalacji PV z pompą ciepła podnosi autokonsumpcję.
Z instalacją PV świetnie sprawdzi się także kocioł elektryczny. Energia wytworzona przez panele fotowoltaiczne służy produkcji prądu, bez trudu zasili piec. Dodatkowo kotły na prąd są łatwe w montażu. Inwestor ponosi też niewielkie koszty początkowe, aczkolwiek droższa jest eksploatacja. Dlatego warto zaopatrzyć się w instalację PV o większej mocy.
Panele fotowoltaiczne świetnie sprawdzą się także w połączeniu z matami grzewczymi, które przekształcają niemal całą energię elektryczną w ciepło. Są bezpieczne w użytkowaniu, kontaktowe, a co najważniejsze są optymalnym wariantem dla alergików, a wszystko dlatego, że nie powodują ruchu powietrza.
Ogrzewanie fotowoltaiką. Jaka musi być moc instalacji?
Zainwestuj w panele fotowoltaiczne z pompą ciepła, pamiętając, że na każde 1 kW mocy grzewczej pompy przypada do 0,8 kWp instalacji PV. Tak jak już wspominaliśmy, większa moc będzie potrzebna w sytuacji, kiedy zamierzacie zintegrować fotowoltaikę z kotłem elektrycznym bądź buforem do podgrzewania wody.
Kocioł doskonale sprawdzi się w ocieplonych budynkach. W starszych domach za to będzie doskonałą alternatywą źródłem ciepła, wspierając konwencjonalne źródła energii. W obu przypadkach do energii zużywanej przez źródło ciepła doliczyć trzeba prąd zasilający domowe urządzenia elektryczne, najczęściej ok. 3000 kWh/rocznie.
Podsumowując, ogrzewanie elektryczne to czysta, bezemisyjna energia cieplna – w połączeniu z fotowoltaiką jest niezwykle opłacalnym i komfortowym źródłem ciepła, zwłaszcza w domach po termomodernizacji.
Podsumowując, same pompy ciepła czy piece na prąd mogą być doskonałym źródłem ogrzewania. Dlatego już teraz zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W MIST znajdziecie najlepsze rozwiązania PV. Zapraszamy!